top of page
Asztrofotók
Mélyég-objektumok
Ködök
Hélix-köd
Leírás:
Az eddig legnagyobb asztrofotós vállalásom kezdetét jelentette, amikor 2021. augusztus 9-én kitelepülve elkészítettem az első felvételeimet a hazánkból nem a legkedvezőbb körülmények között észlelhető Hélix-ködről. Édesanyám abban az évben látott egy képet róla és nagyon hamar a kedvenc objektuma lett, egyértelmű volt számomra, hogy megragadom a lehetőséget és az ő kedvéért is belevágok a projektbe.
A Hélix-köd, más néven Csiga-köd vagy NGC 7293, egy planetáris köd a Vízöntő csillagképben. A Földtől való távolsága kb. 650 fényév, vagyis az egyik legközelebbi ilyen jellegű objektum. A köd közepén egy haldokló csillag maradványa, egy fehér törpe található, amely erős sugárzásával ragyogtatja meg a csillag által ledobott anyagot. A köd átmérője körülbelül 2,5 fényév, korát pedig nagyjából 10 600 évre becsülik.
A fotózást nehezítette az alacsony horizont feletti magasság, így csak akkor készítettem felvételeket, amikor legalább 20 fokig emelkedett a Hélix-köd (ez 2,5 órányi időtartamot jelent). A vezetés még ebben az esetben is kihívást jelentett a seeing miatt. Augusztusban hajnalonként fotóztam, azonban az iskolai tanév kezdetével ősszel már csak hétvégente vagy az őszi szünetben tudtam fényképezni.
Eltelt egy év, 2022-ben is folytatódott az előbb említettek szerint az LRGB fényképek készítése, de az év végén integrálva őket, még mindig nem voltam elégedett a mélységével. Úgy döntöttem, hogy várok még egy évet és akkor már a beszerzésre kerülő keskenysávú szűrőkkel is kibővítem a rendelkezésre álló anyagot.
A 2023-as láthatóság idején minden a tervek szerint alakult és sikerült elegendő keskenysávos anyaggal megtolni az eddigi munkáimat. A feldolgozás során igyekeztem beledolgozni az SHO anyag gazdagságát olyan formában, hogy az eredeti LRGB felvétel jellege ne sérüljön. Az így kapott kép tehát egy LRGBSHO keverék. A keverés több lépcsőben zajlott, volt, hogy luminancia rétegként került bedolgozásra a Ha, de volt olyan is, amikor a vörös csatornát emeltem ki vele, és persze ugyanilyen formában az OIII és az SII is segített a végeredményt elérni.
Az eddigi lehetőségeim nem igazán kedveztek rekordok döntésére, így számomra ez a 24 órányi integrációs idő döntött egyéni rekordot, akárcsak az, hogy 3 éven át 15 alkalommal pakoltam ki ugyanezért a célpontért.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Technikai adatok:
▸ Időpont: 2021. 08. 09. - 2023. 11. 12.
▸ Összesített expozíciós idő: 24 óra
▸ Helyszín: Magyarország, Pest vármegye, Tápióbicske
▸ Kamera: ZWO ASI 183 MM Pro
▸ Távcső: Sky-Watcher Esprit 80/400 mm apokromatikus refraktor
▸ Mechanika: Sky-Watcher EQ6-R Pro GoTo
▸ Vezetés: ZWO ASIAIR Pro (kamera: ZWO ASI 120MM Mini)
▸ Korrektor: Sky-Watcher képsíkkorrektor
▸ Fényerő, fókusztávolság: f/5, 400 mm
▸ Szűrők: Astronomik L2, Astronomik Deep Sky RGB, Astronomik 6 nm Ha/SII/OIII
▸ Gain: 111
▸ Light: 177 x 180 s Lum, 45 x 180 s R/G/B, 36 x 300 s Ha/SII/OIII
▸ Feldolgozás: Astro Pixel Processor, PixInsight, Adobe Lightroom, Adobe Photoshop
Galaxisok
A Messier 81/82 galaxispáros és környezete
A Messier 100 és szupernóvája
Örvény-köd
A megállíthatatlan Tűzijáték-galaxis
Gömbhalmazok
Messier 13
A Messier 92 és környezete